Алеята на будителите в Караманово се обогати с още една фигура, съобщи главният специалист по „Връзки с обществеността“ в Община Ценово Марий Пейчев.
Той уточни, че своето място в нея е заел д-р Петър Берон, който е седмата историческа личност, която може да бъде видяна там. В най-скоро време до фигурата на автора на „Рибния буквар“ ще застане и Васил Априлов. Идеята за създаването на Алея на будителите принадлежи на секретаря на читалищното настоятелство в Караманово Петя Герасимова.
Николай Гърков откри самостоятелна изложба „Хартия и керамика“ в художествена галерия „Илия Бешков“. Тя е в рамките на 12-ото Международно биенале на малките форми - Плевен 2024.
Гърков спечели Голямата награда на 11-ото издание на биеналето и по регламент има право на самостоятелна изложба в рамките на настоящото.
В експозицията съм изложил рисунки, колажи, папие маше, работа с хартиена каша, обемни пастели – маслен и сух, акварел и керамика. Таблата са създадени специално за изложбата. С хартиена каша се работи много добре. Може да се оцветява, да се моделира, да се отпечатва, каза творецът.
Керамиката е правена праз годините. Много трудно мога да направя петнадесетина творби в рамките на една година, при това да са и качествени. Избрал съм неща, които не са показвани през годините. Те са собственост на мои колеги и приятели, кои
Песен, посветена на бебето хипопотам джудже Му Денг, бе издадена на четири езика, предаде Асошиейтед прес.
Оптимистичната 50-секундна песен се нарича Moodeng Moodeng. Налична е на тайландски, английски, китайски и японски, а музикално видео към нея включва кратки клипове на бебето хипопотам, което подскача, играе с гледача си или е при майка си Джона.
Името Му Денг в буквален превод означава „подскачащо прасенце”. Хипопотамчето джудже се превърна в глобален феномен само месец след като бе представено във Фейсбук от зоологическата градина „Као Као” в южната провинция Чонбури в Тайланд. Му Денг обича да подскача, а нейните игри се превърнаха в сензация в социалните мрежи.
Му Денг е вече на четири месеца. Животното привлече огромно количество посетители в зоопарка, който се намира на около два часа път с кола от столицата Банкок.
Новият албум на Ринго Стар Look Up (“Вдигни очи”) ще излезе през януари и е съвместен проект с маестрото на класическото кънтри Ти Боун Бърнет, съобщава АП.
Обръщането към кънтри музиката не е нещо ново за бившия член на „Битълс“. „Направил съм 20 албума и във всеки от тях винаги има песен, която е кънтри“, каза 84-годишният Ринго неотдавна пред Асошиейтед прес.
Любовта му към музиката започва още в детството, заедно с привързаността му към блуса, суинга и всичко останало, което идва в родния му град.
„Ливърпул е столицата на кънтри музиката в Англия“, казва Ринго и допълва: „Дължи се на това, че е пристанище, а причината за физическата поява на рокендрол музиката в Англия е, че момчетата от корабите отиваха в Америка, в Египет, навсякъде, но те внасяха и музика.“
Много от ориг
Тейлър Суифт води по брой номинации за видео музикалните награди на MTV, предаде Асошиейтед прес.
Изпълнителката тази година ще се бори за десет отличия - осем за клипа й Fortnight, както и в категориите за изпълнител на годината и най-добро поп видео.
След нея се нарежда Пост Малоун, с който заедно направиха Fortnight. Той е номиниран заедно със Суифт за осем отличия, като има и девета - за кънтри хита си I Had Some Help, който е съвместен с Морган Уолън.
Сред номинираните за изпълнител на годината, обявени във вторник, 6 август, са Ариана Гранде, Бед Бъни, Еминем, Сабрина Карпентър и Сиза.
Миналата година Тейлър Суифт взе девет видео музикални награди на MTV, с което общият им брой в колекцията й достигна впечатляващите 23, отбелязва Асошиейтед прес. Това я поставя непосредствено след Бионсе, която има 28 (две статуетки с групата "Дестинис чайлд
С шест нови заглавия през настоящата година и две предстоящи премиери ямболският Драматичен театър „Невена Коканова” чества 75 години от обявяването си за професионален културен институт.
Юбилейната дата отбелязваме днес, 8 октомври, а на 11 октомври, петък, очакваме нашите зрители за премиерата на „Читалнята”, обяви директорът Дияна Стоянова.
В празничната за театъра седмица трупата представя поетичния спектакъл по текстове на ямболски творци. Това е второ подобно представление след „Отключено време” със стихове на ямболски поетеси.
Форматът отразява търсенията за нови теми, пространства и структура на представленията, посочи Дияна Стоянова. И двата спектакъла са правени не от режисьори, а от актьори в театъра, познаващи добре както текстовете, така и самите автори.
Сцеичното представяне също е решено различно &ndash
„Това са личности, които са доказали, че българският дух и духовност трябва да продължат да живеят през годините. И в днешното неспокойно време имаме нужда от нови будители, които да разпалват искриците на любовта към книгите и познанието“, каза тя.
Припомняме, че точно преди 24 май, атракцията, в която има и копия на Васил Левски, Христо Ботев и Иван Вазов, беше обогатена с фигури на Кирил и Методий, както и на Алеко Константинов.
Изложба на Калина Лютова ще бъде подредена в столичната галерия „Сердика“.
Експозицията е озаглавена „Късен дъжд“ и може да бъде разгледана от 30 август до 11 септември, съобщават организаторите.
„Творческата ми идея е представена като навлизане в едно различни пространство. Живописното изображение в картините носи определено послание – темата „Късен дъжд“ е събирателен образ. Концептуалното въздействие на една картина включва много аспекти, които разкриват идеята на автора. В общоприетото търсене на художника е да поднесе тази идея и при контакт със зрителя тя да бъде довършена според както всеки я възприема. Всяка картина носи послание за „Късен дъжд“, разказва авторката на изложбата.
Калина Лютова е родена през 1956 г. в град Айтос. Първата си самостоятелна изложба подрежда п
Филмът „Перперикон“ на Българската национална телевизия (БНТ) получи награда на деветото издание на Международния фестивал за туристически филми в Измир, Турция. Това съобщават от обществената телевизия.
Отличието е в категория „Туристически документални филми“.
Сценарист на „Перперикон“ е Иво Иванов, а режисьор – Мишо Ланджев. Продукцията за древния скален тракийски град в Източните Родопи е заснет от операторите Алекс Самунджи и Андрей Аспарухов, а водещ е Благой Бойчев.
Филмът разказва за древното светилище Перперикон и връщането на изчезналия град към нов живот, отбелязват от БНТ.
„Тук траките се прекланяли пред бог Дионис и митичния Орфей. Със своето славно минало Перперикон е благословен да съхранява душите на смъртното и тайнствата на безсмъртното в Родопа планина“, допълват от БНТ.
&b
Градският Духов оркестър на Ямбол изнесе тази вечер концерт, посветен на първия международен джаз фестивал в България, състоял се в града преди 50 години.
В зрителната общинска зала прозвучаха едни от вечните музикални класики, на които публиката отвърна с нестихващи аплодисменти.
"Благодаря ви! Всичко, което правим, без вас няма смисъл!", обърна се към хората в залата диригентът Васил Шейтанов.
Маестро Шейтанов и музикантите от Духовия оркестър поднесоха подбрана компилация от рядко изпълнявани аранжименти на емблематични произведения – "Един американец в Париж" от Джордж Гершуин, "В настроение" от Глен Милър, избрани моменти от "Исус Христос суперзвезда" от Андрю Лойд Уебър, "Бохемска рапсодия" на Фреди Меркюри, интерпретации на творби на Карлос Сантана и хитове на "АББА".
По време на концерта бе припомнена историята на първия международен
Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“. Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.
„Колкото и дълго да гледаш рисунките на Ясен Гюзелев, потънал в перипетиите и детайлите им, все не ти стига, чувстваш се привлечен от нещо изплъзващо се и неуловимо. Въпреки че художникът е типичен илюстратор, предан на занаята си: изкуството му, ценено по цял свят, се ражда и живее между страниците на книгата. Освен когато реши за кратко да го пренесе по различни поводи (в случая кръгла годишнина) в галерията и тя да се превърне във „Вавилонската библиотека“. Според едноименния разказ на Борхес, библиотеката е модел на вселената – ние обитаваме, герои сме на безкраен текст, който не спираме да четем, въпреки че никога не може да бъде прочетен“, казва доц. Георги Лозан
Най-старият професионален хърватски струнен квартет ще има концерт в София, на 16 септември, в камерната зала „България“, съобщават от посолството на Хърватия.
Основан като първи по рода си постоянен и професионален ансамбъл на хърватската музикална сцена, „Загреб квартет“ изнася първия си концерт на 25 април 1919 г. Освен в Европа, на няколко пъти има големи турнета в Съединените американски щати, бившия Съветски съюз, Русия, Канада, Австралия, Нова Зеландия. Рано започват и с практиката да си сътрудничат с други изявени музиканти-солисти.
„Репутацията на членовете на квартета се затвърждава от нови чуждестранни турнета и гостувания. Имат концерти в „Консертгебау“ – Амстердам, пражкия „Рудолфинум“ и лондонската концертна зала St. John`s Smith Square, пре
В навечерието на 1 ноември – Деня на българските будители, момичета и момчета от Детска градина „Радост“ са поднесли цветя пред фигурите на бележитите българи. Те са рецитирали стихове, изпълнили са и песни от възрожденски автори.
За празника от местното читалище „Светлина“ съобщиха, че са попълнили и библиотечния си фонд с ново издание на „Рибен буквар“. По този начин се отбелязва 200-годишнината от първото му издание и 225 години от рождението на неговия автор д-р Петър Берон.
По повод Деня на народните будители читалището организира и конкурс за рисунка, апликация, написване на есе, разказ или стихотворение. Инициативата е преминала под мотото „Моите будители“. В надпреварата се включиха повече от 90 участници от учебните заведения в общината, разпределени в две възрастови групи. Призът за най-атрактивно участие е присъден на децата от детска градина „Радост“ в Караманово, които са представили свой макет на Алеята на будителите в селото. В конкурса за рисунка журито е присъдило две първи награди – на Венцислав Миланов и Преслава Петрова – третокласници от основното училище „Св. Климент Охридски“ в Долна Студена.
За написване на стихотворения са отличени Моника Милушева и Преслава Русева от Ценово. Третокласникът Анатоли Цветанов от Новград е получил награда за рецитиране на стихотворение.